banner20

banner13
22 Eylül 2019 Pazar

Ünsal Ban: Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazananı bellidir

Prof. Dr. Ünsal Ban, TVNET'te katıldığı programda Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini değerlendirdi. CHP ve MHP'nin yanlış yaptığını ve 10 Ağustos sonrası büyük bir çalkantı içerisine gireceklerini söyleyen Ünsan Ban, Erdoğan'ın neden kazanacağını da bir bir anlattı.

08 Ağustos 2014 Cuma 14:28
Ünsal Ban: Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazananı bellidir
ÜNSAL BAN'IN DEĞERLENDİRMELERİ

türkiye’de şimdiye kadar cumhurbaşkanlı süreci hep sancılı olmuştur. İlk kez millet Cumhurbaşkanını seçecek. Birilerinin dayatması ile birisi gelmeyecek. Ancak Ekmeleddin İhsanoğlu dayatma aday. Millet bildiği adayı seçer. Bilmediği adamı seçmek için cahil olması gerekir. Bu adam Türkiye için ne yapmış bundan sonra ne yapacak diye ele almak lazım. Sayın Başbakan2ın 30 yıl boyunca ne yaptığı ortada. Ancak Ekmeleddin İhanoğlu’nu ele aldığımızda gaflarla hatırlayacağız.
Ekmeleddin İnsanoğlu geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında büyük bir gaf yaptı. İzlediği programda Türkeş yoktu ancak program sonrasında “Türkeş’in dediği gibi” dedi.
Millet ilk defa Cumhurbaşkanını seçiyorsa bildiğini seçmeli… Amerika’da bir söz vardır, “bildiğin şeytan bilmediği melekten daha iyidir” diye.
Eskişehir’e giden Ekmeleddin İnhsanoğlu için ilçe başkanları “Benim burada ne işim var, Ben buraya geri geldim ama ayaklarım arkaya gidiyor, Bir daha asla buraya gelmem” diyor.

CHP ve MHP 12 yıldır Erdoğan’ı suçluyorlar ancak 12 yıldır yapılan bu saldırıların tabanlar tarafından sorgulanması gerekiyor. CHP ve MHP çıkıyor alt tabanına sormadan adayımız bu diyorlar. Dayatmacı, vasiyetin devamı olan bir aday sunuyorlar. Vatandaşlar bu adaylar nereden çıkıyor sorulamalılar.

Dil bilme işini de anlamış değil. Devamlı 5 dil biliyor diyorlar. 5 dil biliyor Başkan bilmiyor yaklaşımı yanlış. Putin’de dil bilmiyor Rusya’yı yönetmesi yanlış mı? Türkiye üzerinde oynanan oyunlar hep aynı. 1800’lü yıllarda ne oyunlar oynanıyorsa şimdi de o oyunlar oynanıyor. Sadece kişiler değişiyor. Onlar için önemli olan sadece yeni oyuncuların bulunması. Sayın Babakan’a baktığımızda sistemin durdurması için her şeyi yapıyor. Fazi lobisine karşı geliyor, Ulaşım maliyetlerini minimize ediyor. Üretimin artması için çalışıyor. Uluslar arası camiada söz sahibi hakkına getirdi. IMF’den sürekli 1800’lü yıllardan beri sarmalda olan ülkeyi kurtardı. Borç alanlar tarafından bor verenler tarafına geçirdi. Başbakan Erdoğan çıkıyor 3. Havalimanı diyor. Deniz teknolojisini geliştiriyor. Eski Türkiye bir Bolu Tünelini bile 15-20 yılda yapabildi.

Ahmet Necdet Sezer’i nasıl tanıyoruz? Türkiye’yi 2001 krizinin hareket noktası Ahmet Necdet Sezer olmuştur. Bir kez daha diyorum, millet kendi içerisinden adaylar istiyor. Gerektiği zaman kendisi gibi hareket eden adaylar istiyor. Bunun dışında gelecek olursa karanlık olur.

Artık yeni Türkiye tabiri var. Biz 10 Ağustos’tan sonra yeni Türkiye’nin içerisinde olacağız. Başbakan Erdoğan açık açık söyledi her işi takip edeceğini. Türkiye 2001 yılında çok büyük bir krize girdi. IMF’den 30 milyar dolara çıktı. Geçmiş geleceğin izlerini taşır. Şimdi baktığımızda ise 0 borcumuz var. Zincirleri kırdık. Türkiye’nin kamu borcu GSMH’in yarısına gelmişti. Türkiye yüzde, 150’lik faizleri gördü. Gezi Parkı olayları öncesinde yüzde dörttü şimdi ise yüzde 9’lar seviyesinde. Enflasyon canavarı altında hepimiz ezildik.

Türkiye bundan sonra üreten bir konuma geçecek.

Siyasi partiler hizmet için vardır. Bundan uzaklaşırlarsa tarihe gömülür giderler. AK Parti 12 yıldır vatandaşa hizmet götürüyor. 11 Ağustos’ta başlayacak düzen Türkiye’yi 2024’e götürecek. Refah her zaman daha fazla istenecektir. Eğer AK Parti 2014’e kadar gitmek istiyorsa hizmet vermek zorunda. Başbakan yıllardır siyasetin içinde. 12 yıldır Türkiye’yi çok iyi bir noktaya getirdiği herkes tarafından kabul ediliyor. Türkiye tarihinde sadece birkaç parti birkaç kez seçilmiştir. AK Parti toplum ile bütünleşerek devam edecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakanın seçimine yol gösterecektir.


ÜNSAL BAN İLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRMEDE BULUNAN GENAR BAŞKANI İNSAN AKTAŞ'IN AÇIKLAMALARI

Sayın Başbakan’ın tarafı siyaset tarafını seçti. Sürece baktığımız zaman yerel seçim gibi gerçekleşti. AK Parti bir siyasi parti gibi kendisini modelledi. Üstünlük kendine olduğu halde daha fazla çalışan oldu. Diğer partiler ise siyasi olmayan yolu seçtiler. Siyasette siyasetlik muhalefet tarafından kutsandı ancak talip olduğu makam siyaset makamı.

HDP’in adayı Selahattin Demirtaş, CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhanoğlu’ndan daha fazla dikkat çekildi, daha fazla konuşuldu. Laiklere ve kadınlara seslenen bir liderdir.AK Parti oldukça teknik çalışıyor. İki partinin bir araya gelerek ortak plan yapması oldukça güçtür. Bu nedenle de Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ön plana çıkmasını sağlıyorlar.

İki partiyi birlikte temsil edecek ve iki parinin oy oranının üzerine çıkabilecek birisini bulmak oldukça zordur. 28 Şubat sonrası topluma devamlı lider sürülmeye başlandı. Mehmet Ali Bayar’ı da bu şekilde getirdiler. Bu projeyi gerçekleştiren medya, Mehmet Ali Bayar’ı konuşturdular. Vatandaşlara dayatılan hiçbir lider vatandaş tarafından kabul edilmedi. İki partinin yaptığı çaresiz siyasetti.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV
banner17