banner20

banner13
22 Eylül 2019 Pazar

Prof. Dr. Ünsal Ban: Üretim yapan golleri atar!..

DESAV (Dünya Ekonomik ve Stratejik Araştırmaları Vakfı) Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban, Yeni Şafak gazetesindeki son köşe yazısında Brezilya'daki 2014 Dünya Kupası'nda örnekler vererek üretimin önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Ünsal Ban Almanya'nın daima üretim ekonomisi sürdürdüğünü ve bu sayede büyük kazanımlar elde ettiğini söyledi.

14 Temmuz 2014 Pazartesi 12:28
Prof. Dr. Ünsal Ban: Üretim yapan golleri atar!..
Brezilya-Almanya maçı… Ve Türkiye


Hisse Senetleri Açısından Kupa


Türkiye'nin ve Brezilya ekonomisinin benzerliklerine dikkat çeken Prof. Dr. Ünsal Ban: "Brezilya Almanya'dan 18 dakikada 5 gol yediği maçtan 7-1'lik mağlubiyetle ayrılınca kızılca kıyamet koptu. Dünya kupasında bir ilk; bir yarı finalde böylesi yaşanmamıştı, Brezilya hiç bu duruma düşmemişti, dünya hiçbir maçın sonucuna böylesine şaşırmamıştı. Neyse, futbol adına söylenebilecek ne varsa söylendi. Biz, bu meseleyi farklı bir açıdan ele alalım. İki ülke arasındaki karşılaştırmayı hisse senetleri piyasaları açısından yapalım." dedi.

Getiriler Birbirine Yakınlaştı

Brezilya bir zamanlar yükselen beşli (BRICS) olarak da ifade edilen ülkeler arasında olduğunu ifade eden DESAV Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban; "Brezilya gelecek vaat eden ülkelerden biriydi. Hatta gelişmekte olan ülkelere rol model olarak gösteriliyordu. Bugün bu algı yıkıldı.Bir zamanların yükselen ekonomisi, bugün fena halde kırılgan.Almanya ve Brezilya'nın hisse senetleri piyasalarının son beş yıllık (Temmuz 2009-2014) performanslarını karşılaştırdığımızda, DAX'ın son beş yıl içerisinde yatırımcılarına %100'lük bir prim sağladığını, Bovespa'nın ise %3 oranındaki kazanç seviyesi ile yerinde saydığını gözlemliyoruz. Karşılaştırmamızı geride bırakılan iki yıl (Temmuz 2012-2014) için yaptığımızda da görünüm değişmiyor. Son iki yıl içerisinde DAX'ın getirisi %50'nin üzerine çıkarken, Bovespa'nın getirisi yine yerinde sayıyor. Son bir yılda ise iki piyasanın getirileri birbirine yaklaşmış durumda." diye konuştu.Dünya Kupası'ndan sonra Brezilya'yı bekleyen tehlike

Öte yandan, son bir yıllık süreç açısından getiriler birbirine yakın olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ünsal Ban sözlerine şöyle devam etti: "Son bir yıllık süreç içerisinde DAX endeksinin getirisi %23 seviyelerindeyken, Bovespa tarafında ise %18'lik kazancın elde edildiğini görüyoruz. Brezilya tarafındaki yükseliş, büyük ölçüde Dünya Kupası kaynaklı. Fon akışı, Dünya Kupası'nın sona ermesinin hemen ardından kesilebilir. Bu durumda da, zaten kırılgan olan Brezilya ekonomisi, yeni bir şok dalgasına maruz kalabilir. Dünya Kupası düzenlemek her durumda iyi bir şey değil yani; masrafı, tantanası bir yana, böyle dağınıklıklara, istikrarsızlara da yol açabiliyor. Brezilya gibi bir dev futbol ülkesi de mutsuz; o da başarısız olabiliyor icabında."Üretim yapan diğer dallarda da başarılı olur!

Futbolda başarılı olmak için güçlü ekonomiye sahip olmak gerektiğini belirten Prof. Dr. Ünsal Ban: "Türkiye'ye teselli sunan bir durum. Gönül elbette, Dünya Kupası finallerinde Türkiye'nin de yer almasını arzu ediyor. Futbol piyasası büyüklüğünün 500 Milyon euroyu aştığı bir ülke için finallere nadiren katılabilmek üzüntü verici bir durum. Spordaki başarısızlığımızın sebepleri üzerinde durmak şart. Son yıllarda ekonomide büyük hamlelere imza attık ama sporda bir türlü istikrarlı başarıyı yakalayamadık. Ekonomide böyle mesafe aldık; sistemle, alt yapıyı döşeye döşeye. Hisse senetleri piyasasında son 5 yıldaki performansı dikkate aldığımızda, Borsa İstanbul'un son beş yılda yatırımcısına %110'a yaklaşan bir prim sağladığını görüyoruz. Ekonomik büyüklüğümüz 12 yılda 3'e katlandı, kişi başına gelir 3 bin dolardı, 10 bin doların üzerine çıktı. Bütçe açığı, borçlanma ve faiz ödemelerindeki büyük düşüşler kaydedildi, 2001 yılında %11 olan bütçe açığının, 2013 yılında %1,1'e gerilediğini gördük. Dahası, GSYİH artışı ile birlikte borç göstergelerinde de iyileşmeler sağlandı. Öyle ki, 2002 yılında %74 olan AB tanımlı dış borç stokunun GSYİH'ye oranı, 2013 yılı itibariyle %36,2'ye geriledi. Türkiye, Brezilya'nın bulunduğu ülkeler kategorisinden çıkıyor. Yeni ufuklara yelken açıyor. İnsanlığın Gazze'deki İsrail terörüne, Brezilya Almanya maçından daha az dikkat ve önem atfettiği bir çağda, Anadolu'nun medeniyet hamlesine olan ihtiyaç gittikçe artıyor. Türkiye, Brezilya gibi uzun yıllar boyunca 'top peşinde' koşturulan ve ekonomisi sürekli olarak patinaj yapmaya mahkum edilen ülkeler için de bir umut. Ekonomik başarıyı yakalarsanız, kalıcı sportif başarı da gelir. Üretim'den taviz vermeyen Almanya, global ekonomik krizden başarıyla ve büyük kazançlarla çıktı. Aynı Almanya sendeleyen futbolunu toparladı ve yeniden gaza bastı. Demek ki… İlle de ekonomi ille de üretim. Üreten golleri atar!.." dedi.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV
banner17