banner20

banner13
23 Eylül 2019 Pazartesi

Prof. Dr. Ünsal Ban: 'Eve, arsaya 'rant vergisi' mi geliyor?'

Ekonomi alanında yazdığı yazılar ile dikkat çeken Prof. Dr. Ünsal Ban bugün kaleme aldığı yazısında 'Eve, arsaya 'rant vergisi' mi geliyor?' sorusunu gündemine aldı.

13 Nisan 2014 Pazar 08:51
Prof. Dr. Ünsal Ban: 'Eve, arsaya 'rant vergisi' mi geliyor?'

Prof. Dr. Ünsal Ban 'Eve, arsaya 'rant vergisi' mi geliyor?' başlığı ile kaleme aldığı köşe yazısında çok önemli tespitlerde bulundu. Prof. Dr. Ünsal Ban Rant vergisi uygulamasının hükümet tarafından hemen uygulamaya geçilmeyeceğini fakat 10-15 yıl içerisinde bu uygulamaya geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

 

Prof. Dr. Ünsal Ban'ın 'Eve, arsaya 'rant vergisi' mi geliyor?' başlıklı köşe yazısı

 

 

Geçtiğimiz günlerde 'konut piyasası'ndaki son durumu ele almıştık.

Birçok okuyucumuzdan meseleyi rakamlara dayanarak izah etmemizden dolayı teşekkür geldi.

Bilmukabele.

*

Okuyucumuzla girdiğimiz yoğun iletişim sürecinde 'rant vergisi' tartışmalarının da kamuoyu tarafından ilgi ve merakla takip edildiğini gördük.

Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz'ın gayrimenkule yatırım yapanları ve sektör temsilcilerini yakından ilgilendiren bir tasarı üzerinde çalıştıklarını açıklaması, gayrimenkul yatırımcılarının ilgisini çekmiş…

Öyleyse meseleyi incelemekte fayda var:

Sayın Cevdet Yılmaz, arsa ya da konutların mülk sahiplerine sağladığı yüksek primlerden kamunun da pay alması gerektiğini belirtmekte.

Bu yöndeki en önemli adımlardan birini oluşturan ilk taslağı hatırlayacak olursak…

Gelir Vergisi'ne ilişkin taslakta, şehirlerde belediye ve devletin yaptığı yatırımlardan dolayı sağlanan değer artışlarının da vergilenmesine ilişkin düzenlemeler yer alıyor.

Belediyelerin bu türden yatırımlardan dolayı taşınmazların değerinin artması karşılığında talep ettiği katılım paylarının tahsil edilemediğine dikkat çekiliyor, bu yönde bir düzenleme yapılmasının gereğine işaret ediliyor.

Elde edilen gelirden belediyelere %25 pay verileceği belirtiliyor.

Taslak çalışmada yatırımcının gayrimenkule sahip olmasının üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmesi halinde değer artışına bağlı vergiden muaf tutulması esas alınıyor.

Gayrimenkul alımından bir yıl sonra satış yapılması durumunda, gayrimenkulünü satan kişinin artıştan kaynaklanan değerin %10'unu indirmesi, %90'ını ise beyan edip vergisini ödemesi gerekiyor.

Aynı şekilde, gayrimenkul satışı onuncu yıl içinde ise artıştan kaynaklı değerin %90'ını indirip, %10'unun vergisini ödemesi gerekiyor.

İlk yıldan başlayarak %10'luk dilimler halinde indirim özetle.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV
banner17