banner20

banner13
22 Eylül 2019 Pazar

17 Aralık operasyonu'nun arka planı

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü ve Yenişafak gazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Ünsal Ban bugünki köşe yazısında Gezi Parkı olaylarında büyük rol oynayan faiz lobisinin sıcak para tezgahını kaleme aldı. Ünsal Ban ekmeğini faizden kazanan lobi hakkında bilinmeyen pek çok noktayı deşifre etti.

23 Şubat 2014 Pazar 08:37
17 Aralık operasyonu'nun arka planı
Küçük tasarrufçu, küçük esnaf kendi derdinde, milyonlar kendi derdinde. Ülkeyi yönetenler bütçeyi doğrultabilmenin derdinde. Lobicilerin derdi ise sıcak parayla ülkeleri esir alabilmek. Bugün bir ülkeyi işgal etmeki için "asker" kullanmaya gerek yok. Prof.Dr. Ünsal Ban Yeni Şafak'ta sıcak para tezgahını anlattı.

Altın ne kadar, çeyrek altın ne kadar, çeyrek altın güne nasıl başladı, borsa ne oldu, endeks ne kadar, dolar ne kadar, dolar arttı mı indi mi?.. Bizler, biz küçük adamlar bunlarla meşgul. Bizler bunları düşünürken, "rejisör" bunların ayarını yapıyor.

PROF.DR. ÜNSAL BAN: LOBİLER VE TEZGAHLAR!


Ünlü işletme profösörü Ünsal Ban, uzun yıllardır "lobici"lerin tezgahları üzerine çalışıyor. O'nun yıllar yılı yazdıklarını doğrulayan gelişmeler Türkiye'nin tartışma alanında. Gezi Parkı olaylarının başlatılmasıyla birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen "Faiz Lobisi"

Prof.Dr. Ünsal Ban'ın uzmanlık alanı. "Faiz lobisi"nin atraksiyonlarını yakından takip eden Prof. Dr. Ünsal Ban, lobinin her operasyonda ülkemizin yani bizim cebimizden ne kadar para çekitğini ayrıntılarıyla ortaya koyuyor.

Gezi Parkı olaylarının maliyetini şu ifadelerle gözler önüne seriyor Prof.Dr. Ünsal Ban:
"İnsanoğlu diğer canlılardan farklı olarak "irade" sahibi olarak yaratılmıştır.
Bu "irade" yanlış yönde kullanılır, "kötü niyetlilerin" istifadesine sunulursa büyük zararlar meydana gelebilir. 'Aklını doğru yönde kullanmayanlar' yüzünden masumlar da büyük zararlara uğrayabilir.
İşte karşımızdaki tablo:

Toplam 99,6 milyar lira. Gezi Parkı olaylarındaki azınlığın kolaylıkla provokasyona gelmesi hepimize kaybettirdi!.. Gösterge faiz oranlarını tarihi düşük seviye olan yüzde 4.75'e indirmiş olmamız muazzam bir durumdu. Halin bu kadar muazzam olmasına katlanamayan 'lobi' yapacağını yapınca faizler tekrar yükselişe geçti. Faiz lobisi, devlet tahvil ve bonolarına yatırım yapanlar bu işten ziyadesiyle kârlı çıktı.

Başta Almanya ve İngiltere olmak üzere sermaye yoğun ülkelerin önümüzdeki iki aylık süreçte faiz artışından kaynaklanan 12.6 milyar liralık 'vurgunları' söz konusu.
Vurgunu yiyen de maalesef ülkem. Aklını doğru yönde kullananı ve kullanmayanı ile hepimiz."

ÜNSAL BAN "LOBİ" TEZGAHINI DEŞİFREYE DEVAM EDİYOR

 

Gezi Parkı olaylarının maliyetini bu şekilde ortaya koyan Prof.Dr. Ünsal Ban, 17 Aralık tezgahının maliyetini de kabaca 160 milyar lira olarak hesaplıyor.
Prof.Dr. Ünsal Ban, "Lobi"nin sıcak para tezgahını da Yeni Şafak Gazetesi'nde yayımlanan son makalesinde (23 Şubat 2014) ortaya koyuyor.

"Lobici… Ve ekonomik suikast!.." başlıklı yazısına,

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sık sık 'lobicilere' işaret etmek suretiyle, meselenin aslını da feslini de ortaya koymuş oluyor…"

Nasıl mı?..

Bir bakalım:

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ"Başbakan Erdoğan'ın faiz lobisi hakkındaki" değerlendirmesi... Video haber
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV
banner17