banner20

banner13
23 Eylül 2019 Pazartesi

Prof. Dr. Ünsal Ban: sektördeki açığı THK Üniversitesi kapatıyor

Bölgenin tek havacılık ve uzay bilimleri üniversitesi olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin Rektör'ü Profesör Doktor Ünsal Ban, NTV'de Doğru Tercih programının canlı yayın konuğu oldu.

18 Temmuz 2013 Perşembe 13:30
Prof. Dr. Ünsal Ban: sektördeki açığı THK Üniversitesi kapatıyor
Sadık Gültekin'in sorularını yanılayan Rektör Ban havacalık sektörünün Türkiye'de ve dünyada hızla büyüdüğünü vurguladı.
 
“THK ÜNİVERSİTESİ BÖLGESİNDE BÜYÜK GÜÇ”
Rektör: Ünsal Ban: “Bölgemizin tek havacılık ve uzay bilimleri üniversitesiyiz. Burada Türkiye’nin de gurur kaynağı olan bir ayrıcalığımız var. Dünyada hiçbir havacılık ve uzay bilimleri üniversitesinin 80’den fazla uçağı 4 tane havalimanı yok. Bunun ile birlikte ardımızda 88 yıllık Türk Hava Kurumu tecrübesi var.  Üniversitemize bu yıl 97 ayrı ülkeden 160’ın üzerinde öğrenci geliyor. Bu öğrenciler mezun olduktan sonra ülkelerine döndüklerinde Türkiye’de eğitim almış bireyler olarak havacılık sektörünün öncüleri olacaklar. Bu da bizim bölgemizde ne kadar büyük bir güç olduğumuzu gösteriyor. Bu yıl mezun olan öğrencilerimizin tamamı işe girdi. Havacılık sektöründe olup da işsiz kalmak mümkün değil zaten.” dedi.
 
“10 BİN DOLAR MAŞI TÜRK GENÇLERİ ALMALI”
Havacılık sektörü tüm dünyada yüzde 6.5 oranında bir büyüme kaydettiğini vurgulayan Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban şunları söyledi: “Boeing ve Air Bus’un yaptığı çalışmalar 2030’a kadar bu sektörün hızla büyüyeceğini gösteriyor. Fakat Türkiye’de istihdam açığı var. Pilotlardan tutun da bakım onarım elemanlarına kadar yabancılar çalışıyor. Bu kadroların Türk gençleri tarafından doldurulması gerekir. Pilotlar 10 bin dolar maaş alıyor ama bu paralar yabancılara gidiyor. Türk Hava Kurumu Üniversitesi verdiği mezunlar ile bu açıkları kapatacak.”
 
ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ 
Prof. Dr. Ban: “Üniversitemiz, üniversite sanayi işbirliğini sağlamış durumda. Kampüsümüz içinde hangarlar var buralarda bakım onarım faaliyetleri de yapılıyor. Temel olarak baktığınızda havacılık ve uzay bilimleri alanına giren birçok kuruluş ile iş birliği içinde.” dedi.
 
YÜZDE YÜZ BURSLULUK HEDEFİ
Şuan yüzde 70 olan bursuluk oranını yüzde yüze çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Rektör Ünsal Ban: “Pilotaj bölümünde maliyetler çok yüksek. 1 saatlik bir uçuşun maliyeti 350 dolar civarında. Türk Hava Kurumu Üniversitesi halkın üniversitesidir. Okulumuzda şehit ve gazi çocukları tamamen burslu okuyor. Bursluluk oranlarını önümüzdeki yıllarda yüzde yüze çıkarttığımızda tüm gençlerimiz ücretsiz olarak eğitim alabilecekler.” cümlelerini kurdu.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV
banner17